Дослідження резервів економічного розвитку підприємств готельноресторанного господарства методом системного аналізу
DOI:
https://doi.org/10.31499/2616-5236.1(8).2019.189757Ключові слова:
підприємство, резерви економічного розвитку, системний аналіз, ефективність управлінняАнотація
Мета дослідження. Метою статті є визначення на основі методу системного аналізу резервів економічного розвитку підприємств готельно-ресторанного господарства шляхом побудови моделі множинної регресії виробничо-комерційної діяльності та розрахунку на її основі коефіцієнтів, що характеризують резерви розвитку ресурсних потенціалів і напрями зростання ефективності суб’єктів господарювання. Методологія. Методологія дослідження базується на фундаментальних положеннях економіки підприємства, економетрики, математичної статистики, а також публікаціях вітчизняних і зарубіжних учених з проблематики економічного розвитку підприємств. Для визначення, оцінки та обґрунтування результатів дослідження використано методи теоретичного обґрунтування, групування, економікоматематичного моделювання, факторного, статистичного, стохастичного, кореляційнорегресійного аналізу та ін. Результати. У роботі на основі функції цілі побудовано модель множинної регресії виробничо-комерційної діяльності, за допомогою якої математично описано закономірності взаємодії та кількісного взаємозв’язку її складових елементів (факторів впливу або показників витратомісткості), визначено диференційований та інтегрований вплив витрат з операційної діяльності на рівень доходності підприємства готельно-ресторанного господарства. Шляхом розрахунку βKi-коефіцієнтів встановлено частку зміни середньоквадратичного відхилення значення результативної ознаки за рахунок зміни відповідного економічного показника регресійного рівняння на величину його середньоквадратичного відхилення. За розрахованими βKi-коефіцієнтами, які характеризують ступінь варіювання факторного параметра, визначено резерви економічного розвитку і встановлені можливості щодо поліпшення результативного показника діяльності підприємства, відображеного в економіко-математичній моделі. Доведено, що збільшення витрат на розвиток ресурсу праці й витрат на адміністративнозбутову діяльність підвищують рівень доходу підприємства, а зростання матеріальних витрат і витрат на основні виробничі фонди надають негативного впливу на ефективність функціонування, а отже, і розвиток суб’єктів господарювання. Також встановлено, що найбільш крупні резерви підвищення рівня доходу підприємств готельно-ресторанного господарства закладені у витратах на ОВФ і адміністративно-збутову діяльність. Практичне значення. Запропоновану методологію дослідження використано у прогнозуванні та плануванні результатів діяльності підприємств. Перспективи подальших досліджень полягають у встановленні трендів і формуванні ефективного механізму сталого економічного розвитку підприємств готельно-ресторанного господарства.Посилання
Andrushkіv, B. M., Vovk, Yu. Ya. and Vovk, E. P. (2012), Resursonomіka: teoretichnі ta pricladnі aspekti [Resource economics: theoretical and applied ASPECTS], Terno-graf, Ternopіl, Ukraine, 456 p.
Balakireva, O. M. (ed.), Heiets, V. M., Holovakha, Ye. I., Holovenko, V. A., Levin, R. Ya. and
Shestakovskyi, O. P. (ed.) (2014), Tsinnisna skladova modernizatsiinykh protsesiv u suchasnomu sotsiumi
Ukrainy [Value component of process modernization in the modern society of Ukraine], Instytut
ekonomiky ta prohnozuvannia NAN Ukrainy, Kyiv, Ukraine, 339 р.
Borodich, S. A. (2010), Jekonometrika [Econometrics], Novoe znanie, Minsk, Belarus, 408 p.
Gavrilec, Ju. N. (2010), Celevye funkcii social'no-jekonomicheskogo planirovanija [Target functions of socioeconomic planning], Ekonomika, Moscow, Russia, 184 р.
Gluhov, V. V., Korobko, S. B. and Mednikov, M. D. (2012), Matematicheskie metody i modeli dlja
menedzhmenta [Mathematical methods and models for management], Izdatel'stvo “Lan'”, St. Petersburg,
Russia, 528 p.
Liberman, I. A. (2016), Upravlenie zatratami [Cost Management], MartT Publishing Center, Rostov-on-Don,
Russia, 619 p.
Medvedev, V. A.(2010), Ustojchivoe razvitie obshhestva: modeli, strategii [Sustainable development of society:
models, strategy], Akademija, Moscow, Russian, 312 p.
Mochernyi, S. V. (2002), Ekonomichna encyklopediia [Economic encyclopedia], Academiia, Kyiv, Ukraine,
р.
Vasilenko, V. A. (2005), Menedzhment ustojchivogo razvitija predprijatij [Management of sustainable
development of enterprises], Centr uchebnoj literatury, Kyiv, Ukraine, 648 p.
Zinoviev, F. V. (2012), “Conceptual approach to the study of the processes of economic transformation”,
Economics and Management, no. 2–3. pp. 3–6.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Оlena I. Judina, Halyna A. Ryzhkova
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.