ЕКОНОМІЧНІ ЗБИТКИ ФІТОЗАБРУДНЕНОСТІ ЕКОСИСТЕМ ТЕРИТОРІЇ НАВКОЛО ЗАЛІЗНИЦЬ АДВЕНТИВНИМИ РОСЛИНАМИ В МІСТІ ЗНАМꞌЯНКА КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ
DOI:
https://doi.org/10.31499/2616-5236.1(19).2022.264989Ключові слова:
адвентивна флора, економічні збитки, фітозабруднення, території навколо залізницьАнотація
У статті представлено результати дослідження адвентивної фракції флори м. Знамянка , яка налічує 50 видів рослин, які належать до 20 родин, що складає приблизно понад третину кількості видів спонтанної флори міста. Це є свідченням значного забруднення флори міста заносними видами рослин. Адвентивна флора створює на сьогодні загрозу фіторізноманітності на території міста. З кожним роком збільшується кількість неаборигенних рослин, розповсюджується їхнє місцезростання, наростає збагачення їхнього угрупування.
Види адвентивних рослин викликають серйозні та незворотні зміни в природному середовищі та економіці. За оцінками експертів EPPO збитки від інвазійних видів рослин у світовому масштабі становлять мільярди доларів щорічно ‒ від 55 до 248 млрд. На теперішній час збитки від чужорідних видів та витрати щодо їхнього контролю складають близько 5% світової економіки. За даними Global Invasive Species Programme (GISP) боротьба з найбільш небезпечними чужорідними видами рослин коштує світові 1,4 трлн. доларів щорічно.
Одним з головних напрямків появи й розповсюдження інвазивно - адвентивних рослин у місті Знам’янка є залізничні шляхи. Вони створюють рослинні угрупування з переважно аборигенними видами рослин, звідки рослини мігрують у прилеглі фітоценози і збагачують аборигенну флору. У флорі України нині немає жодного комплексу рослин, в якому не брали участь адвентивні рослини.
Окрім проблеми фітозабруднення екосистем існує не менш вагома причина, яка впливає на здоров’я населення. Адвентивна флора, яка налічує в собі безліч видів, часто представлена рослинами, чий пилок викликає сильні алергічні реакції, що спричиняє значну загрозу здоров’ю населення.
Посилання
Гуцман С.В . Флористичні знахідки нових адвентивних видів на території м. Рівного / С.В. Гуцман // Молодь та поступ біології: Збірник тез Другої міжнародної наукової конференції студентів і аспірантів. — Львів, 2006. — С. 89— 90.
Біорізноматіння.URL:https://mepr.gov.ua/files/docs/Bioriznomanittya/zvit_kadastr_flora/Zvit_kadastr_%D1%872.doc
Мосякін, А. С. (2012). Сучасні методи біологічного контролю (біологічного регулювання) активності інвазійних рослин: приклади й перспективи застосування. Наукові основи збереження біотичної різноманітності, (3 (10),№ 1), 93-109.
Контроль розмноження інвазивних видів.URL: https://infoindustria.com.ua/kontrol-rozpovsyudzhennya-invaziynih-vidiv/
Мосякін, А. С. (2009). Огляд основних гіпотез інвазійності рослин. Український ботанічний журнал, (66,№ 4), 466-476.
Устінова, А. Ф. (2012). Натуралізація та акліматизація адвентивних рослин в умовах вторинного ареалу. Захист і карантин рослин, (58), 277-287.
Кучеревський, В. В., & Шоль, Г. Н. (2011). Інвазійно активні інтродуценти як джерело можливого поповнення адвентивної фракції флори. Інтродукція рослин, (2), 3-11.
Burda, R. I., Pashkevych, N. A., Boiko, G. V., & Fitsailo, T. V. (2015). Alien species of the protect floras of Forest-Steppe of Ukraine. Kyiv: Naukova Dumka.
Бурда, Р. І. (2001). Оцінка екологічної загрози заносних рослин в агроландшафтах України. Промышленная ботаника.
Бровдій, В. М. (2013). Біологічне розмаїття землі, його розподіл та проблеми збереження.
Солоненко, В. І., & Ватаманюк, О. В. Явище амброзії полинолистої (Ambrosia artemisiifolia L.) як проблеми загальнодержавного рівня: загрози, тенденції, наслідки. Сільське господарство та лісівництво: зб. наук. пр. ВНАУ.-2019.-Вип. 12.-С. 187-204.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.